Osoba nosząca Google Glass ukarana mandatem za rozproszoną jazdę

W techie przestępczości po raz pierwszy, kobieta w Kalifornii został ukarany mandatem za noszenie Google Glass podczas jazdy.

Cecilia Abadie został pociągnięty przez policję w San Diego i uderzył z mandatem za przekroczenie prędkości i „jazdy z monitorem widocznym do kierowcy (Google Glass)”, donosi Ars Technica.

Bilet drogowy słyszeliśmy na całym świecie, wykroczenie Abadie z Google Glass wywołało szał medialny i rodzi nowe pytania prawne o to, jak high-tech specs zgodny z rozproszonych praw jazdy.

Google Glass

Google Glass, okrzyknięte przez krytyków najwstrętniejszym z symboli statusu, to komputer do noszenia w formie zaawansowanych technologicznie okularów rodem z „Trona” i „Raportu Mniejszości”.

Wyświetla on informacje w formacie przypominającym smartfona, który pozwala na surfowanie po Internecie, robienie zdjęć i filmów oraz wykonywanie innych funkcji za pomocą komend głosowych.

Jeśli chodzi o technologię, nasze przepisy drogowe zwykle koncentrują się na pisaniu SMS-ów podczas jazdy, używaniu telefonu komórkowego lub oglądaniu telewizji. Ale gdzie to pozostawia Google Glass, urządzenie całkowicie wolne od rąk, które nie jest dokładnie zwykłym monitorem?

Kalifornijskie prawo dotyczące ekranów telewizyjnych i monitorów

Zgodnie z prawem kalifornijskim, jest to niezgodne z prawem dla osoby, która „prowadzi pojazd silnikowy, jeśli odbiornik telewizyjny, monitor wideo, lub ekran telewizyjny lub wideo <...> jest widoczny dla kierowcy podczas prowadzenia pojazdu silnikowego”.

Prawo zabrania również „wszelkich innych podobnych środków wizualnego wyświetlania przekazu telewizyjnego lub sygnału wideo, które produkują aplikacje rozrywkowe lub biznesowe.”

Biorąc pod uwagę, jak szeroki jest język prawa, Google Glass prawdopodobnie liczy się jako ekran objęty zakazem, a użycie okularów przez Abadie za kierownicą może potencjalnie stanowić rozproszoną jazdę.

Ale jeśli używała okularów do celów mapowania, może być poza zasięgiem.

Wyjątek od prawa kalifornijskiego: GPS i wyświetlanie map

Zasada kalifornijska przewiduje wyjątki dla sprzętu wideo, jeśli zapewnia on „wyświetlacz globalnego pozycjonowania” lub „wyświetlacz mapowania”. Google Glass może być oczywiście używany jako GPS.

Mimo to, Abadie może mieć pecha. Dodatek do podręcznika kierowcy w Kalifornii wyraźnie mówi, że kierowcy nie powinni używać monitorów, które „wyświetlają cokolwiek innego niż informacje o pojeździe, globalne wyświetlacze map, zewnętrzny odtwarzacz multimedialny (MP3) lub informacje z radia satelitarnego”.

Abadie zamierza walczyć z mandatem i, biorąc pod uwagę kwestie dowodowe, może nawet zwyciężyć. Branża technologiczna, prawnicy, ustawodawcy i konsumenci z pewnością będą śledzić sprawę uważnym okiem (szkłem).

W międzyczasie Abadie być może będzie musiała zdjąć swoje antyspołeczne okulary podczas jazdy i, nie daj Boże, ponownie zaangażować się w realny świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *