8 rzeczy, które pozwolą ci przetrwać rozwód z dziećmi

To, że rodzicielstwo jest trudne, wydaje się truizmem. Ale kiedy jesteś w trakcie rozwodu lub próbujesz odbudować swoje życie jako świeżo upieczony samotny rodzic, wyzwania mnożą się i mogą cię nawet zaskoczyć. Aby uzyskać wsparcie i pocieszenie – aby przejść przez rozwód z dziećmi bez względu na ich wiek – zastosuj się do poniższych ważnych sugestii i praktyk. Pozwoli to zmniejszyć trudności dla Ciebie, Twoich dzieci i całej rodziny.

Zachowaj spójność

Badania wykazują, że dzieci dobrze czują się, gdy są konsekwentne. Jeśli to tylko możliwe, wprowadź poczucie swojskości do ich zmieniającego się życia. Może to dotyczyć Twoich własnych decyzji, dużych i małych, np. czy przeprowadzisz się w obrębie dzielnicy, czy będziesz jadać kolację o zwykłej porze. Może to również oznaczać współpracę z byłym rodzicem w celu stworzenia spójnych zasad i przyzwyczajeń w obu domach.

Na pierwszym miejscu postaw dobro swoich dzieci

W niektórych przypadkach możesz potrzebować pilnego lub tymczasowego nakazu sądowego dotyczącego opieki nad dzieckiem, aby zapewnić, że dzieci nie znajdą się w niebezpieczeństwie. A może jest wręcz przeciwnie i musisz przyznać, że pozwolenie dzieciom na spędzanie czasu z byłym jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli Tobie osobiście się to nie podoba. Przy każdej decyzji zadawaj sobie pytanie, co przyniesie największe korzyści twoim dzieciom.

Znajdź wspólną płaszczyznę porozumienia z byłym

Jak tylko możesz, odłóż przeszłość na bok, abyś mogła skupić się na najlepszej przyszłości dla swoich dzieci. Kompromisuj się, gdzie tylko możesz, aby nie dać się złapać na „wygrywanie”. Im więcej rozwodzący się małżonkowie są w stanie wymyślić własnych rozwiązań, tym szybciej może zakończyć się postępowanie sądowe. Może jesteście w impasie co do tego, kto dostanie dom, ale czy możecie przynajmniej zacząć od porozumienia, że dzieci powinny pozostać w swojej szkole?

Zrób szczegółowy plan wychowawczy

Wszystko, co ty i twój eks uzgodnicie w sprawie wspólnego rodzicielstwa, powinno znaleźć się w planie wychowawczym do zatwierdzenia przez sędziego. Aby uniknąć nieporozumień lub debat, zrób swój plan tak szczegółowy, jak to tylko możliwe. Pomyśl o szczegółach, takich jak to, kto może ubiegać się o paszport dla dzieci lub jak długo będziesz czekać, jeśli twój Ex spóźni się na odbiór. Szablon planu wychowawczego może poprowadzić cię przez powszechnie uwzględniane elementy, więc nic nie zostanie pominięte. Uwzględnij wszystko, co jest dla Ciebie ważne, aby nie było miejsca na niejasności.

Uwzględnij wiek swoich dzieci

Dzieci różnie odbierają rozwód w zależności od etapu rozwoju. Upewnij się, że rozmowy na temat rozwodu są dostosowane do wieku dziecka, podobnie jak wybrany przez Ciebie harmonogram wspólnego rodzicielstwa. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują częstego kontaktu z rodzicami, aby nawiązać bezpieczne relacje. Starsze dzieci są w stanie wytrzymać dłuższe okresy z dala od każdego z rodziców, ale muszą mieć uwzględnione swoje życie towarzyskie.

Wiedz i zrozum, że niezależnie od wieku dzieci, mają one prawo do pewnych praw dotyczących ich relacji z tobą i ich ojcem.

Bądź elastyczny

Nawet długo po rozwodzie pojawią się nieprzewidziane sytuacje. Jeśli ty i twój były możecie podejmować decyzje wspólnie w trakcie, zamiast wracać do sądu lub mediacji, życie będzie o wiele łatwiejsze. Sam plan wychowawczy też może wymagać zmian. Współrodzice często wielokrotnie modyfikują swoje plany, w miarę jak ich dzieci rosną.

Uczęszczanie na konsultacje dla rodziców koprodukcyjnych

Poradnictwo w zakresie rodzicielstwa bliskości łączy w sobie tematy związane z edukacją rodzicielską (rozwój dziecka, metody dyscyplinowania itp.) z poradnictwem specyficznym dla danej sytuacji. Doradca może pomóc Tobie i Twojemu byłemu pracować nad takimi kwestiami, jak komunikacja i zarządzanie emocjami, razem lub osobno. Sesje mogą doprowadzić do łagodniejszego przejścia nie tylko dla was obojga, ale dla całej rodziny.

Uzyskaj pomoc, gdziekolwiek to możliwe

Zasoby są obfite dla kobiet przechodzących przez rozwód z dziećmi. Nie wstydź się korzystać z tylu, które są dla Ciebie pomocne. Idź do dużej księgarni i poszukaj w dziale pomocy. Często znajdziesz tam sekcję rozwodową, a w szczególności książki o rozwodzie i dzieciach: książki dla dorosłych i książki dla dzieci. Czy skontaktowałeś się ze szkołą swoich dzieci i zapytałeś, jakie zasoby polecają? Zbadaj je. Centrum samopomocy Twojego sądu może pomóc wyjaśnić procesy prawne związane z rozwodem z dziećmi. Oprogramowanie do opieki nad dzieckiem, takie jak Custody X Change, może pomóc w organizacji wspólnego rodzicielstwa. Masz też do dyspozycji grupy wsparcia i zajęcia.

Artykuł został napisany przez Shea Drefs: starszego redaktora i badacza w Custody X Change, oprogramowaniu do opieki nad dziećmi. Custody X Change oferuje oprogramowanie do opracowywania i zarządzania umowami dotyczącymi opieki nad dzieckiem, planami rodzicielskimi i harmonogramami.

Od 2012 roku SAS dla Kobiet jest w całości poświęcony nieoczekiwanym wyzwaniom, przed którymi stają kobiety rozważające rozwód i poruszające się po doświadczeniach związanych z rozwodem. SAS oferuje kobietom sześć BEZPŁATNYCH miesięcy e-mailowego coachingu, planów działania, list kontrolnych i strategii wsparcia dla Ciebie, Twojej rodziny i Twojej przyszłości. „Rozwód może być na twoich warunkach”. – SAS For Women

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *