7 zasad etykiety, których należy przestrzegać i ignorować w 2021 roku i później

Chociaż ślub z przyszłym małżonkiem jest jednym z najbardziej ekscytujących kamieni milowych, jakie życie ma do zaoferowania, planowanie ślubu jest łatwiejsze niż wykonanie. Nie tylko musisz zaplanować budżet na ten wielki dzień i uporać się z wyczerpującą listą rzeczy do zrobienia, ale musisz także przestrzegać kilku pozornie arbitralnych zasad etykiety. W końcu, czy ktoś wie dokładnie, dlaczego panny młode powinny nosić coś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego? (Właściwie, możecie się tego dowiedzieć tutaj).

W miarę jak świat się zmienia, branża ślubna przyjęła nowy zestaw zasad etykiety, które lepiej odzwierciedlają współczesne czasy. Aby być na bieżąco, przeprowadziliśmy wywiad z kilkoma ekspertami ślubnymi na temat zasad, których pary powinny przestrzegać – a także unikać – teraz i w nadchodzących latach. Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie planowania swojego wyjątkowego dnia, czy też uczestniczysz w wielu zaślubinach, będziesz chciała mieć na uwadze te dos i don’ts.

Projekt: Tiana Crispino

Zastanów się zanim opublikujesz post 

W czasach, gdy publikowanie największych i najmniejszych momentów z życia na portalach społecznościowych wydaje się być drugą naturą, możesz być podekscytowana, że chcesz poinformować swoich zwolenników o swoich zaręczynach. Ale zanim pochłoną Cię podwójne stuknięcia i emojis serduszka, podziel się najpierw tą ekscytującą wiadomością ze swoim wewnętrznym kręgiem.

„Ważne jest, aby najbliższe Ci osoby zostały poinformowane o zaręczynach, zanim opublikujesz zdjęcia pierścionka na Instagramie” – wyjaśnia Stephanie Teague, wedding planner z północnej Kalifornii. „Nikt nie chce słyszeć wielkich wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych lub pocztę pantoflową”. 

Jako ogólną zasadę, pomyśl o ludziach, którzy będą odgrywać szczególną rolę w twoim wielkim dniu. Czy Twoja najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa będzie Twoją druhną? Czy myślisz o poproszeniu swojego wujka, aby poprowadził ceremonię? Podziel się wiadomościami z tymi kluczowymi osobami, zanim klikniesz przycisk udostępniania.

Projekt: Tiana Crispino

Nie czuj się pod presją, aby zaprosić wszystkich

Twój były kolega z pracy, który zaprosił Cię na swój ślub lata temu. Współlokatora z college’u Twojego taty. Przyjaciele rodziny, których nie widziałeś przez całą wieczność. Budowanie listy gości kiedyś polegało na spełnianiu sentymentu „więcej znaczy więcej”. Ale dzięki wzrostowi mikro-wesela, pary zaczynają ograniczać swoje listy do minimum.

„Istnieje wiele czynników, które wchodzą w budowanie listy gości. To, że ktoś inny zaprosił Cię na swój ślub, nie oznacza, że masz obowiązek odwzajemnić zaproszenie” – wyjaśnia Teague. „Pojemność Venue, budżet i twoje priorytety dotyczące wydarzenia mogą być inne niż ich”.

Nie tylko bardziej akceptowalne jest utrzymywanie małej listy gości, ale pary zaczynają zapraszać gości do streamowania wielkiego dnia ze swoich domów. „Tradycyjnie, myśl o live-streaming ślubu jest niesłychana”, wyjaśnia Emilie Dulles, ekspert etykiety i założyciel Dulles Designs. „Jednak biorąc pod uwagę i jej warianty, live-streaming ślubu prywatnie dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nim osobiście, nie jest takim złym pomysłem”.

Do Be Inclusive 

Twój dzień ślubu pozwala tobie i twojemu partnerowi świętować swój wielki kamień milowy z ludźmi, którzy są najbliżej ciebie. Ale, podczas gdy pary mogą ograniczyć swoją listę gości do minimum, każdy, kto jest zaproszony na ślub, powinien być włączony w resztę uroczystości. 

„Jako para zaręczona, powinniście trzymać się zasady, że każdy zaproszony na bridal shower lub przyjęcie zaręczynowe powinien być również zaproszony na wesele” – mówi Dulles. „Ponieważ coraz więcej list gości przesuwa się z powodu COVID-19 i jego wariantów, mikro wesela stają się realnym trendem i bezpieczną opcją dla zabawnych, bardziej dekadenckich uroczystości”.

Jeśli chcesz świętować z większym tłumem – ale chcesz ograniczyć do minimum swój prysznic ślubny i przyjęcie zaręczynowe – Dulles zaleca zorganizowanie uroczystości poślubnej.

Projekt: Tiana Crispino

Nie porzucaj rejestru 

Dziś za wszystko możemy zapłacić jednym naciśnięciem przycisku, więc łatwo jest założyć, że goście mogą po prostu wysłać szczęśliwej parze prezent przez Venmo. Ale według Tami Claytor z Always Appropriate Image & Etiquette Consulting, rejestr może zapewnić, że para młoda i jej goście przestrzegają właściwej etykiety. 

„Zapytaj, czy istnieje rejestr ślubny” – radzi gościom. „Jeśli nie został on utworzony, wówczas akceptowalna jest kartka z załączonym czekiem. Z wyjątkiem darowizn na cele charytatywne lub wpłat na podróż poślubną, gdzie podane są linki, nie wolno wysyłać pieniędzy za pośrednictwem Zelle, PayPal, Venmo lub jakiejkolwiek innej platformy elektronicznego transferu pieniędzy.” I, jak ona to ujmuje, karty podarunkowe są no-go.

Mówiąc o rejestrach, Claytor zachęca również pary do uwzględnienia różnych opcji prezentów. „Pomyśl o budżetach swoich gości przedmioty w różnych punktach cenowych”, dzieli się. „Nie chcesz, aby twoi goście mieli do ciebie pretensje, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na wszystkie wydatki związane z uczestnictwem w twoim ślubie”.

Od rezerwacji lotów do znalezienia idealnego stroju pasującego do okazji, wesela mogą szybko stać się kosztowne. A ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest pośrednie wywieranie presji na swoich gości, aby wydali więcej niż mogą.

Przekaż informacje o oczekiwaniach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *