7 sposobów na to, jak z miłością wspierać dzieci podczas rozwodu

Bez względu na to, czy rozważasz, planujesz, czy też jesteś współrodzicem po rozwodzie, jeśli jesteś rodzicem, niezwykle ważne jest, aby Twoje dzieci były Twoim głównym priorytetem. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących kwestii rozwodowych, postaw się w ich sytuacji, aby jak najlepiej wspierać swoje dzieci. Pomyśl o konsekwencjach dla nich. Spójrz na wynik oczami swojego pięcio-, dziesięcio- lub piętnastolatka. Zadaj sobie pytanie: co one powiedzą o tym, kiedy będą dorosłe? Czy podziękują mi za sposób, w jaki poradziłam sobie z rozwodem, czy też będą złe i urażone moją postawą i zachowaniem?

Wybory, których dokonasz, będą miały wpływ na Twoje dzieci przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Dla ich dobra, staraj się być wzorem do naśladowania, który będą szanować, a później będą chciały naśladować.

Oto kilka pomocnych wskazówek, jak świadomie wspierać dzieci, które kochasz, przed, w trakcie i długo po rozwodzie.

Przed rozwodem: Unikaj okazywania konfliktu przy dzieciach!
Badania pokazują raz po raz, że konflikt i napięcie wokół dzieci stwarza im najwięcej trudności związanych z rozwodem. Nie chodzi tu o sam rozwód! Rodzice mogą ułatwić proces dla swoich dzieci poprzez wyeliminowanie bitew, brak szacunku i emocjonalne wybuchy w pobliżu dzieci. Oznacza to brak kłótni przez telefon, w innym pokoju, podczas odbierania i odwożenia dzieci lub podczas rozmów z przyjaciółmi w zasięgu słuchu dziecka.
Kiedy umniejszasz, poniżasz lub w jakikolwiek sposób lekceważysz drugiego rodzica swojego dziecka, niezależnie od tego, jak bardzo jest to uzasadnione, rani to twoje dzieci w głęboki i długotrwały sposób.

Dzieci wrodzenie kochają i czują się związane z obojgiem rodziców. Kiedy obrażasz ich drugiego rodzica, powoduje to zamieszanie, poczucie winy, smutek, złość, niepewność i niską samoocenę.

Zamiast tego wspieraj swoje dzieci, przypominając im, że zawsze będziecie ich rodzicami i zawsze będziecie je kochać. Zapewnij je, że nikt nie zastąpi ich rodziców. „Oboje zawsze będziemy cię kochać i będziemy przy tobie, bez względu na to, gdzie mieszkamy i jak wszystko powinno się zmienić”. Następnie spraw, by twoim zadaniem było robienie tego, co właściwe w ich imieniu.

Nie czekaj, aż pojawią się problemy emocjonalne lub behawioralne. Często mądrze jest porozmawiać z trenerem coparentingu lub terapeutą rodzinnym z wyprzedzeniem o kwestiach, na które warto zwrócić uwagę, pomagając dzieciom przejść przez rozwód. Można też zaplanować kilka sesji z dziećmi, aby mogły one wyrazić swój niepokój, strach, złość itp. i poczuć się wysłuchane przez obiektywną osobę trzecią. Poproś przyjaciół, pediatrów, duchownych, trenerów rozwodowych lub specjalistów szkolnych o skierowanie do specjalistów doświadczonych w pomaganiu dzieciom w trakcie rozwodu.
Podczas rozwodu: Rozstanie bez obwiniania i zawstydzania dzieci
Dzieci często obwiniają się za rozwód, niezależnie od tego, jak złe były relacje ich rodziców. Im młodsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Usiądźcie razem i porozmawiajcie z dziećmi, podkreślając, że w żaden sposób nie są winne. Można powiedzieć coś w rodzaju: „Niestety, mama i tata* nie zgadzają się w pewnych kluczowych kwestiach i to spowodowało konflikt. Nawet jeśli niektóre z tych spraw dotyczą ciebie, nie oznacza to, że to ty jesteś winny. Jesteś niewinnym dzieckiem, które oboje kochamy. Nie zgadzamy się co do niektórych rzeczy – ale nie co do naszej miłości do ciebie. Nie jesteś winna naszemu rozwodowi”.
Rozwód zawsze powoduje zmiany w rodzinie. Niektóre z tych zmian mogą być trudne. Inne będą korzystne i stworzą spokojniejsze środowisko dla dzieci. Ważne jest, aby zająć się tymi kwestiami. Przypomnij dzieciom, że rodzina zmienia się pod pewnymi względami, ale zmiany są nieuniknioną częścią życia i niekoniecznie są złe. Niech dzieci zobaczą, że wszystko wokół nas ciągle się zmienia. „Z każdym rokiem stajesz się większy. Zmieniają się pory roku, zmienia się styl ubierania, zmieniają się klasy w szkole. Czasami potrzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do zmian, na przykład kiedy masz nowego nauczyciela lub próbujesz nowego sportu. Z czasem może się okazać, że polubisz te nowe zmiany. Spróbujmy”.

Kiedy jest to Parental Estrangement, a kiedy Parental Alienation?

Przeczytaj więcej i poznaj różnicę.

Tak trudne, jak to może być, zawsze trzymaj się z dala od wskazywania palcami lub obwiniania ich drugiego rodzica podczas rozmowy z dziećmi o rozwodzie. Należy powtarzać: dzieci kochają oboje rodziców i nie powinny być za to osądzane ani zawstydzane. Pamiętajcie, że to wasz rozwód, a nie ich!

Po rozwodzie: Rodzicielstwo z uważną miłością i uwagą, aby wspierać swoje dzieci!
Nadaj priorytet poświęcaniu czasu i uwagi swoim dzieciom. Przy całym stresie w twoim życiu, łatwo jest przeoczyć potrzebę stabilności i bezpieczeństwa twojego dziecka. Najlepszym źródłem tego wsparcia jesteś Ty. Łatwo jest znaleźć pocieszenie u przyjaciół lub zakopać się w pracy, ale pamiętaj, że Twoje dzieci potrzebują teraz Twojego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Twoja miłość i uwaga to najcenniejsze zasoby, jakimi możesz się z nimi podzielić. Upewnij się, że jesteś hojny w obie te rzeczy!
Pozwól swoim dzieciom być nadal dziećmi. Oznacza to, że nigdy nie obarczaj ich dorosłymi obowiązkami, które wykraczają poza ich wiek. Twoje dzieci powinny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *