7 rzeczy, które trzeba wiedzieć przy rozwodzie z narcyzem

Jeśli byłeś z narcyzem, znasz ból i zwątpienie w siebie, które kiedyś czułeś, co jest jednym z ich narzędzi – sprawiają, że czujesz się tak, jakbyś wyobrażał sobie różne rzeczy. Obserwujesz ich w akcji, ich charyzmę i showmaństwo, które wciąż olśniewa innych, ale rozpoznajesz je jako przekręt, o którym już się dowiedziałeś. Nie możesz się doczekać, aby spojrzeć na to doświadczenie z dłuższej perspektywy, kiedy pewnego dnia spojrzysz wstecz i zobaczysz jego możliwości jako te, które głęboko połączyły Cię z Twoim wewnętrznym i zewnętrznym rozwojem.

Na razie jednak musisz przeżyć tę podróż. Zanim przejdziemy do tego co trzeba wiedzieć rozwodząc się z narcyzem, jakich konkretnych rzeczy i zachowań możesz się spodziewać, spójrzmy na definicję narcyza.

Krótka definicja narcyza

Narcyz to osoba egocentryczna. Jak opisuje to zaburzenie Psychology Today,

„Cechami charakterystycznymi narcystycznego zaburzenia osobowości (NPD) są: wielkoduszność, brak empatii dla innych ludzi i potrzeba podziwu. Ludzie z tym zaburzeniem są często opisywani jako aroganccy, egocentryczni, manipulujący i wymagający. Mogą również mieć wybujałe fantazje i mogą być przekonane, że zasługują na specjalne traktowanie. Cechy te zazwyczaj zaczynają się we wczesnej dorosłości i muszą być konsekwentnie widoczne w wielu kontekstach, takich jak praca i związki.

Osoby z NPD często próbują wiązać się z innymi ludźmi, których uważają za wyjątkowych lub utalentowanych w jakiś sposób, co może podnieść ich samoocenę. Mają tendencję do poszukiwania nadmiernego podziwu i uwagi, mają trudności z tolerowaniem krytyki lub porażki.”

Prawdopodobnie znasz to dobrze, narcyzm Twojego partnera; to jak on* pomija uczucia innych ludzi i może nawet dostać „kopa” z ich cierpienia. Narcyzi posiadają pokrętną i niezdrową formę miłości do samego siebie. Miłość własna jest piękną, pozytywną rzeczą. Jednak dla narcyza, miłość własna jest wyrażana w bardzo destrukcyjny i zwodniczy sposób, który wpływa na jego osobiste, zawodowe, romantyczne, seksualne i rodzinne relacje. A ten wpływ może mieć horrendalne skutki dla tych wokół nich, ich ofiar.

Niezależnie od tego czy żyjesz z narcyzem czy się z nim rozwodzisz, z pewnością jesteś ofiarą narcystycznego nadużycia. Nie ma nic sprawiedliwego, zrównoważonego czy kochającego, będąc w związku małżeńskim z narcyzem. Narcyz jest manipulantem, troszczy się tylko o „Numer 1” i nie jest zdolny do tworzenia prawdziwych i szczerych emocjonalnych i duchowych więzi.

7 rzeczy, o których trzeba wiedzieć rozwodząc się z narcyzem
Twój narcyz jest magnetyczny i niezwykle manipulacyjny.

Po pierwsze, pamiętaj, że narcyz wybrał cię, ponieważ wyczuł twoją naiwność i dobroć. Dla zdrowego i normalnego człowieka, wybór partnera, którego można wykorzystać i wyżywić się na nim jest niedorzeczny, ale dla narcyza to norma. Twoje pozytywne cechy dobroci, empatii, uczciwości i moralności są postrzegane jako słabości, a nie mocne strony.

Mimo to, istniała magnetyczna jakość, która przyciągnęła was do siebie. To był ich urok.

Narcyzi są niewiarygodnie czarujący na początku. Jest prawda w powiedzeniu „przeciwieństwa się przyciągają”; każdy zdolny do empatii i prawdziwego współczucia i troski może być prawdopodobnie postrzegany jako przeciwieństwo kogoś z silnymi przejawami narcyzmu. 

Co więcej, karmisz ich. Karmisz ich ego, ich narcyzm i ich motywację do zadawania bólu, cierpienia i smutku innym. Oczywiście, nie jesteś odpowiedzialny za ich zachowania czy uczucia – to twoje naturalne ja karmi ich narcystyczną osobowość. Każda pozytywna lub urocza cecha, którą posiadasz, jest paliwem dla ich niekontrolowanego i destrukcyjnego ognia… 

Twój narcyz wymaga również, abyś podtrzymywał jego iluzje w grze. Iluzja to słowo silnie związane z narcyzmem i coś, w co nieświadomie się wcielasz. Złudzenie jest również trafne. Urojenie jest zasadniczo idiosynkratycznym przekonaniem, powtarzającą się myślą lub wrażeniem, które jest sprzeczne z rzeczywistością i jest zakorzenione w jakimś rodzaju braku równowagi psychicznej lub wadliwej percepcji. Narcyz potrzebuje tego nie tylko by się rozwijać, ale by przetrwać. Cała ich rzeczywistość jest od tego zależna. I osiągają to poprzez strach, zastraszenie i zranienie, które powodują u ciebie (i innych).

Zasadniczo, twoja czystość myśli, nadzieja i zaufanie, że w ich wnętrzu jest piękno i dobro, utrwala ich „prosperowanie”, czyniąc twoją prawdziwą naturę idealną partią dla ich manipulacji i ukrytych motywacji.

Dlatego, kiedy przychodzi do rozwodu z nimi, musisz być przygotowany.

Musisz wiedzieć kiedy rozwodzisz się z narcyzem, ponieważ jego cechy osobowości i zachowania wyłonią się i wyjdą z całą mocą! Twój narcyz będzie starał się wyglądać bardziej czarująco, albo użyje taktyki manipulacji, aby uwieść cię z powrotem do swojej sieci. Gaslighting prawie na pewno będzie dominujący.

Twój narcyz będzie cię oświetlać gazem.

O tak, zostaniesz odurzony gazem. Jest to smutna prawda, ale pogodzenie się z tym jest kluczem do twojego dobrego samopoczucia i zdrowia. Narcyzi są tak zwodniczy i manipulacyjni, że mogą wykorzystać twoją szczerość i autentyczność. Stają się silniejsi i bardziej p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *