7 oznak złego małżeństwa, według terapeuty małżeńskiego

Wszystkie małżeństwa przechodzą wzloty i upadki, ale jeśli twoje zaczyna odbijać się na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym, być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić, czy jest to związek odpowiedni dla ciebie. „Jeśli dana osoba pozostaje w długotrwałym związku, w którym jej potrzeby nie są w pełni zaspokajane, doświadcza pewnych objawów niepokoju lub depresji” – mówi terapeutka małżeńska Virginia Williamson. 

Poznaj eksperta

Virginia Williamson jest licencjonowaną terapeutką małżeńską i rodzinną oraz założycielką Collaborative Counseling Group w Fairfield w stanie Connecticut. 

Choć Williamson zauważa, że ludzie różnie manifestują objawy, niepokój może objawiać się problemami żołądkowo-jelitowymi, ciężkością w klatce piersiowej lub kołataniem serca, podczas gdy depresja może prowadzić do przybierania na wadze lub niewytłumaczalnej senności. Podczas gdy wszystkie związki przechodzą trudne chwile, doświadczanie tych uczuć – i ich fizycznych objawów – przez dłuższy czas może wskazywać, że coś większego jest nie tak.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o oznakach złego małżeństwa i co robić, jeśli znajdziesz się w jednym z nich. 

Oznaki złego małżeństwa

Każde małżeństwo jest inne, ale istnieje kilka wyraźnych oznak, że związek zmierza w kierunku niezdrowego miejsca.

Czujesz pogardę dla swojego partnera

To skrajne uczucie wstrętu lub obrzydzenia różni się od bycia zirytowanym przez pewne zachowania w pewnych sytuacjach. Często obejmuje przewracanie oczami i chlipanie w rozmowie oraz odrzucanie lub unieważnianie prawie wszystkiego, co druga osoba ma do powiedzenia, niezależnie od okoliczności. „W najgorszym przypadku pogarda wygląda tak, jakby jeden lub obaj partnerzy wychodzili ze skóry, przebywając w swoim towarzystwie, i jasne jest, że nie widzą w drugiej osobie ani jednej dobrej rzeczy” – mówi Williamson.

Choć możesz uważać, że pogarda jest zasłużona – zwłaszcza jeśli, powiedzmy, twój współmałżonek miał romans – może ona być zabójcza dla związku, jeśli nie zostanie ostatecznie zaadresowana. „Pary, które konsekwentnie okazują sobie nawzajem pogardę, mają małe szanse na pomyślne naprawienie swojego związku, chyba że zaczną ją dostrzegać i zmienią ten wzorzec” – dodaje Willamson. Jeśli nie potrafisz docenić dobrych cech, które posiada twój partner niezależnie od waszych małżeńskich zmagań – na przykład tego, że jest wspaniałym rodzicem, przyjacielem czy profesjonalistą – to być może osiągnęliście punkt bez powrotu.

Twój partner sprawia, że czujesz się źle sama ze sobą

„Naukowiec John Gottman, który od wielu lat bada interakcje między parami, twierdzi, że na każdą jedną negatywną interakcję w zdrowym związku powinno przypadać pięć pozytywnych” – mówi Williamson. Jeśli czujesz się szczególnie zdołowany na sobie w granicach swojego małżeństwa, sugeruje, abyś najpierw wykonał własną pracę, aby określić, co z tego jest spowodowane bezpośrednio przez twojego partnera, a co może być wynikiem zewnętrznych czynników stresogennych (np. traumy z przeszłości lub ciągłej niepewności, której doświadczyłeś w związkach poza obecnym).

Skonfrontuj się z partnerem na temat problemów spowodowanych bezpośrednio jego zachowaniem, zwłaszcza jeśli to zachowanie wiąże się z ostrą krytyką, wyzywaniem lub minimalizowaniem Twoich uczuć i doświadczeń. „Wyraźnie i asertywnie zażądaj, żeby to się skończyło” – radzi Williamson. Jeśli tak się nie dzieje, jest to wyraźny znak, że twoje małżeństwo nie jest zdrowe.

Czujesz się kontrolowany przez swojego partnera

„W zdrowym związku oboje partnerzy powinni mieć możliwość wpływania na perspektywę drugiej osoby, a każdy z nich powinien być otwarty na wpływ drugiej osoby w bezpieczny sposób” – mówi Williamson. „Twój partner powinien być w stanie pomóc ci zobaczyć rzeczy z ich punktu widzenia, a następnie powinieneś mieć swobodę albo zmienić, albo utrzymać swoje stanowisko, i na odwrót”. Jeśli twój współmałżonek ogranicza twoje opcje lub manipuluje twoimi wyborami, jest to wskazówka, że nie postrzega cię jako równego sobie.

Kontrola ta może być jawna i przybierać formę ograniczania dostępu do finansów lub informacji finansowych, żądania dostępu do telefonu lub osobistej komunikacji, decydowania o tym, z kim możesz, a z kim nie możesz rozmawiać, blokowania możliwości (np. odmowy podjęcia się opieki nad dzieckiem podczas ważnej rozmowy o pracę). Może to być również bardziej subtelne, ponieważ może stale podważać twoje zdanie lub wskazywać, że nie jesteś przygotowany do nowych przedsięwzięć, których chciałbyś się podjąć.

Zostajesz tylko po to, by zminimalizować negatywny wpływ na rodzinę

„To normalne, że zastanawiasz się, jak inni zareagują na twój wybór, ale nie powinno to być najważniejsze, co cię w nim trzyma” – mówi Williamson. Jeśli pozostajesz w swoim małżeństwie, aby zminimalizować negatywny wpływ na rodzinę, dzieci, a nawet partnera, nie dbasz o siebie – a to może objawiać się w sposób, który może być jeszcze bardziej bolesny dla tych, których próbujesz chronić w dół linii. „Najważniejsze: Jeśli przez dłuższy czas musisz przekonywać siebie o powodach, dla których warto zostać, czas zbadać możliwości tego, co oznacza odejście” – dodaje Williamson.

Możesz mieć emocjonalny romans 

Choć jest to całkowicie normalne (

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *