20/01/2013

Opublikowano przez w aktualności, własność przemysłowa | 0 komentarzy

Patent na relację prasową dotyczącą prawa własności intelektualnej

Mają patent na… pudełko do pizzy. Ze sztućcami

Wyborcza, ogłosiła triumf naszych rodaków, w art. „Mają patent na… pudełko do pizzy. Ze sztućcami”. Czytam i nie wierzę, my Polacy mam patent na pudełko … to może mamy i patent na koło ;)?? W art. możemy przeczytać, że: „Rewolucyjne pudełko wymyślili dwaj młodzi mieszkańcy Pabianic: Michał Stępniak i Sebastian Lechowski. Projekt opakowania ma już patent obowiązujący przez 20 lat na terenie niemal całej Unii Europejskiej.”

Oczywiście, jest to jakaś iskierka w dziedzinie innowacyjności naszych przedsiębiorstw ;), sam pomysł jest niegłupi oraz promowany z iście quasi włoską fantazją, co też można sprawdzić na stronie przedsiębiorstwa (klik) oraz poniższym klipie.

Tony, to jest wzór przemysłowy

Na miły Bóg,  jaki patent… przecież projekt, na pudełko do pizzy, Double-Box może być, co najwyżej wzorem przemysłowym , o czym informują zresztą sami producenci (klik).

Wiem, że dla niektórych dziennikarzy to bardzo wstrząsająca wiadomość ale wzór przemysłowy to nie to samo co patent. Jeszcze bardziej komplikując, poprzez próbę wytłumaczenia, to prawo z patentu nie jest tym samym co prawo z rejestracji. Ponieważ patentu udziela się na wynalazek a prawa z rejestracji dla wspomnianego już wzoru przemysłowego.

734826_79943595

Prawidłowa definicja nie gryzie

Dając sobie spokój z czytaniem ustaw, wszak który dziennikarz ma na to czas, zagłębiając się jedynie w Wikipedię, możemy przeczytać, że:

Wynalazek jest to – „rozwiązanie problemu, które w ocenie twórcy jest nowe. W systemie prawa brak definicji pojęcia „wynalazek”. Ustawa Prawo własności przemysłowej definiuje jedynie szczególne kryteria, które musi posiadać wynalazek aby mógł zostać udzielony na niego patent. Zgodnie z ustawą: patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki, na wynalazki, które są nowe (nie są częścią stanu techniki), posiadają poziom wynalazczy (nie wynikają dla wynalazcy w sposób oczywisty ze stanu techniki) i nadają się do przemysłowego stosowania” (za wiki).

Natomiast wzorem przemysłowy jest:

Wzór przemysłowy – „nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.” (np. kształt naczynia, meble, glazura, itp.)” (za wiki).

Sam bogu ducha winny patent, to nic innego jak dokument, który to zaświadcza że dana osoba posiada prawo ochronne na jakiś wynalazek.

Odpowiednikiem patentu w opisanym przypadku jest świadectwo rejestracji na prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Okres obowiązywania prawa

Zgodnie z art. przedsiębiorstwo uzyskało jakiś „patent” na 20 lat, czyli uzyskali by prawo ochronne na wynalazek obowiązujące przez 20 lat. Patent to nie papier wartościowy który sam w sobie zawiera jakieś prawa. Aczkolwiek odwołując się do ustawy, to na wzór przemysłowy uzyskuje się 25 letni okres ochronny z prawa rejestracji wzoru od daty dokonania zgłoszenia, podzielone na pięcioletnie okresy.

Dziennikarz, też człowiek ale…

Owym wpisem, chciałem tylko zasygnalizować, że skoro tak poważny portal publikuje art., to aż się prosi o jakiś minimalny poziom świadomości o tym o czym się pisze. Wszak słowo patent ma największą rozpoznawalność z prezentowanych pojęć z prawa własności intelektualnej ale warsztat pracy dziennikarza wymaga od niego by miał chociaż najbardziej blade pojęcie o opisywanej ludziom spawie. Wszak nie jest to pierwsza wpadka tego typu, gdyż a poprzednim art. tego portalu pomylono znak towarowy z patentem, co ciekawiej obecna wersja artykułu została już poprawiona w tej kwestii.

graf.: pamah w: www.sxc.hu

——————————————–

Tematem, na osobny wpis jest relacja wzoru przemysłowego z wzorem użytkowym na tle powyższej sprawy.

Dodajmy nieco smaczku pudełku, gdyż za wielką wodą to już od jakiegoś czasu mają takowe „patenta”. Jak donosi internauta „patewing” na forum dotyczącym opisywanego artykułu.

Dodaj komentarz

  • RSS
  • napisz e-mail
  • Facebook
  • GoldenLine
  • Twitter