21/06/2012

Opublikowano przez w aktualności, własność przemysłowa | 1 komentarz

Jednolity patent europejski

Jednolity patent europejski – ACTA
w dziedzinie własności przemysłowej

Acta w zakresie własności przemysłowej, znajduje się właśnie u progu porządku prawnego Polski. Eksperci twierdzą, iż przyjęcie unijnego projektu dot. jednolitego patentu europejskiego doprowadzi do upadku polskie firmy a rząd z drugiej strony informuje, że będzie to zastrzyk energii dla naszych innowacyjnych przedsiębiorców.

Streszczając problem, to zawsze chcieliśmy drugiej ameryki… ale chyba nie w każdym jej aspekcie. Jeżeli rząd przystąpi do jednolitego patentu europejskiego, to Polscy przedsiębiorcy mogą dostać obuchem wojen patentowych w wydaniu europejskim. Wojen w których to nie będziemy mogli walczyć w swoim własnym języku a same wojny będą rozstrzygane poza granicami kraju.

Tak się składa, iż nie przodujemy w ilości zgłoszeń patentowych i jako wciąż rozwijająca się gospodarka, sprawy zastrzeżenia naszych pomysłów odkładany jest na jakiś dalszy plan…
o czym wszystkim, dokładniej poniżej.

Główne założenia jednolitego patentu europejskiego.

Projekt zakłada, iż zgłoszenia patentowego będzie można dokonać tylko w języku angielskim, niemieckim lub francuskim oraz nie będzie już wymagane tłumaczenie dokumentacji patentowej, na wszystkie języki unii, które to ma miejsce przy dotychczasowym patencie europejskim. Polski przedsiębiorca, chcący rozpocząć produkcje jakiegoś urządzenia, będzie musiał w swoim zakresie i na swój koszt przetłumaczyć dokumentacje potencjalnych patentów które może naruszyć, by odpowiedzieć sobie na pytanie czy jego produkcja nie narazi go na poważne konsekwencje prawne. Gdyż poprawne zgłoszenie patentowe np: w języku francuskim będzie obowiązywać automatycznie na obszarze całej Unii.

Sądem w zakresie patentów, ma być sąd gdzieś w Niemczech operujący tylko w trzech wskazanych językach.

Jednolity patent europejski a sprawa Polska

Jednolity patent w aspekcie globalnym to w istocie jakiś krok… gdyż prościej swoim patentem objąć od razu obszar całej Europy ale na miły Bóg dlaczego od razu z jedynym sądem ds. patentów będzie sąd gdzieś w Niemczech oraz oficjalnym językiem odnośnie patentu ma być tylko język angielski, niemiecki oraz francuski. Wszakże to jawna forma drenażu konstytucyjnego prawa do sądu. Wszak kogo będzie stać by ciągle podróżować za granice w obronie swojego przedsiębiorstwa. Jako plus można zaliczyć projektowi, iż poprzez niego wzrośnie w Polsce zapotrzebowanie na naukę języków obcych. ;)

Jako streszczenie problemu, można podać fakt, iż Hiszpanie i Włosi zrezygnowali z uczestnictwa w projekcie i jakoś nikt ich za to nie wyrzuca z Unii.

Odnośnie jednolitego patentu, najlepszym opracowaniem do znalezienia w Internecie jest list otwarty profesorów prawa, zajmujących się własnością intelektualną (klik), w którego podsumowaniu można przeczytać, iż:

„Reasumując, rozwiązania przewidziane w unijnym pakiecie patentowym zasługują na zdecydowanie negatywną ocenę.p Są one nie tylko w wielu przypadkach wadliwe merytorycznie (a niektóre – niezgodne z Konstytucją), lecz również w sposób jednostronny faworyzują gospodarki i podmioty wysoko zaawansowane technologicznie, pozbawiając minimum bezpieczeństwa prawnego podmioty z takich państw jak Polska, aspirujące do rozwijania gospodarki opartej na wiedzy i poprawy stanu innowacyjności.”

Eksperci są jednoznaczni ale co zrobi Rząd ?

zbiór linków w sprawie jednolitego patentu europejskiego:

http://www.biztok.pl/Nowy-pakiet-patentowy-jest-gorszy-niz-ACTA-a4253

materiały źródłowe – bib.mg.gov.pl

http://prawo.vagla.pl/node/9729#comment-31539

http://www.patentowi-nie.pl/

http://www.skslegal.pl/publikacje_naszych_pracownikow.php?news_id=623

http://www.rp.pl/artykul/758390,884112-PKPP-Lewiatan-uwaza%E2%80%93ze-jednolity-patent-europejski-bedzie-grozny-dla-polskich-firm.html

http://pkpplewiatan.pl/opinie/aktualnosci/2010/1/apel_lewiatana_w_sprawie_patentu_ue

 

jednolity patent europejski

 graf. z kulą: FreeDigitalPhotos.net, schemat patentu: Henri Pieper

  1. Bardzo dobry artykuł. Musimy działać. Czasami masowe działania „otrzeźwiają” rządzących. Wyślij petycję do Premiera i Ministra Cyfryzacji (to od nich zależy najwięcej w tym procesie):
    http://patriotyzmekonomiczny.pl/2012/06/jednolity-patent-europejski-szkodzi-polskim-firmom-wyslij-petycje/

Dodaj komentarz

  • RSS
  • napisz e-mail
  • Facebook
  • GoldenLine
  • Twitter